INSTALACJE TRYSKACZOWE (WODNE ORAZ PIANOWE)
Opis i zasada działania.
Instalacja tryskaczowa jest stałym urządzeniem gaśniczym, w którym czynnikiem gaśniczym jest woda oraz piana. Instalacje tryskaczowe dzielimy na mokre i suche. Systemy mokre instalowane są w obiektach, w których nie występują ujemne temperatury. Wszędzie tam, gdzie możliwe są temperatury ujemne stosuje się instalacje tryskaczowe suche lub zraszaczowe.
W rurociągach (Rys. 1) instalacji ciśnienie czynnika utrzymywane jest na poziomie wynikającym z obliczeń hydraulicznych.
Rys. 1
W normalnych warunkach pracy rurociągi systemu mokrego wypełnione są wodą. W instalacjach suchych, rurociągi od tryskaczy aż do zaworu kontrolno alarmowego wypełnione są sprężonym powietrzem lub azotem. Stałe ciśnienie w instalacjach utrzymywane jest pompą dobijającą lub sprężarką.
W momencie wystąpienia pożaru wydzielające się ciepło powoduje wzrost temperatury cieczy w ampułkach tryskaczy powyżej temperatury ich otwarcia. Otwierają się tylko tryskacze znajdujące się bezpośrednio w strefie ognia, co minimalizuje zakres szkód spowodowanych ciśnieniem wody. Przepływająca przez zawór kontrolno-alarmowy (Rys. 3) woda uruchamia dzwon alarmowy i włączniki ciśnienia alarmujące o pożarze oraz uruchamiające automatycznie pompę tryskaczową (Rys. 2a i 2b).
Miejsce na Rys. 3 Zawór kontrolno – alarmowy(mokry i suchy).
Rys. 2a. Przykładowa pompa pożarowa elektryczna.
Rys. 2b. Pompa pożarowa diesel.
Woda tłoczona jest do kolektora i dalej do rurociągów (Rys.4) ze zbiornika ciśnieniowego lub przez pompę tryskaczową zasilaną z niewyczerpalnego źródła wody. System pracuje do momentu ręcznego odcięcia wody oraz wyłączenia pompy pożarowej.
Rys. 4 Kolektor wraz z zespołem zaworów kontrolno - alarmowych
Elementy instalacji tryskaczowej