Home > Warto wiedzieć > Pompownia pożarowa

Warto wiedzieć

Pompownia pożarowa

POMPOWNIA POŻAROWA – „SERCE INSTALACJI GAŚNICZEJ”

Współczesne budynki użyteczności publicznej - hotele, banki, urzędy, centra handlowe oraz zakłady przemysłowe muszą być wyposażone w tryskaczowe systemy przeciwpożarowe, które to zasilane są w środek gaśniczy(wodę, pianę) za pomocą pompy pożarowej .

Istnieje wiele różnych standardów według których budowane są pompy i akcesoria do tego typu zastosowań. Przed wybraniem urządzenia warto porozmawiać z inżynierem ds. ryzyka swojego ubezpieczyciela jaki standard jest wymagany w konkretnym budynku.

Pompy przeciwpożarowe mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub wysokoprężnymi (spalinowymi diesla), przy czym to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie preferowane jako bardziej niezawodne, gdyż jest niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania.

Stosowane pompy to najczęciej pompy z wlotem osiowym lub z korpusem dzielonym. Z uwagi na swoje konstrukcje te drugie są bardziej niezawodne i odznaczają się znacznie większą żywotnością. Dlatego tylko te pompy z korpusem dzielonym akceptowane są na przykład przez standard .

Praca w warunkach zasysania wody jest niepewna dlatego tez dobre układy pompowe w systemach przeciwpożarowych powinny pracować zawsze z napływem. W przypadku, gdy zbiornik wody znajduje się pod pompownia zalecane jest stosowanie pomp pionowych (także akceptowanych przez , dzięki czemu unika się zasysania cieczy lub stosowanie tzw. zbiorników zalewowych.

Standardowe wykonania:

  • pompy zasilające - poziome pompy z korpusem i przystawką łożyskową wyposażone w silniki elektryczne lub wysokoprężne
  • monitorowana armatura zaporowa
  • układ rurociągów umożiwiający przeprowadzenie testów pomp
  • zespół pompy pilotującej
  • rozdzielnie sterownicze i zespoły startowe indywidualne dla każdej pompy zasilającej wyposażone w instalację sygnalizacyjno-sterującą
  • elementy instalacji technologicznej pompowni

Sterowanie pomp:

  • sterowanie bezpośrednie, ciśnieniowe poprzez indywidualne zespoły startowe dla każdej pompy, wyposażenie w zdublowane łączniki ciśnienia z układem testowym.

Rozwiązania indywidualne:

 

  • układy technologiczne pompowni i central pożarowych rozbudowane o stanowiska zaworów kontrolno-alarmowych i wzbudzających, przeciwpożarowe zbiorniki hydroforowe, dozowniki, zbiorniki i pompownie środka pianotwórczego
  • pompownie pożarowe z pompami zasilającymi innych konstrukcji - pompy głębinowe
  • rozwiązania wykonywane głównie według przepisów: VdS i NFPA lub specjalne wykonania wymagające zatwierdzenia przez FM.
Fire-Fighter, Cichosz Krystian, ul. Kwiatowa 15, 09-550 Szczawin Kościelny, NIP: 971-062-25-08, REGON: 142083697
Tel. +48 514-710-664, biuro@fire-fighter.pl
Fire Fighter  2011 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone